Ekilen Saçlar Ne Zaman Tutar

Saç ekimi doğru ellerde ve titiz bir şekilde yapıldığı zaman saç köklerinin tutmama ihtimali çok zayıftır. Zaten bireyin kendi saç veya tüylerinden ihtiyaç olan bölgeye transferi olan saç ekimi tedavisinde başarı oranı yüksektir. Saç ekiminden sonra iyileşme çok hızlıdır. Ekim bölgesi ilk bir kaç günlük yoğun dikkat isteyen dönemin ardından ekilen greftler tutunarak beslenmeye başlamış olur. Beslenen saç kökleri ilk bir ay içinde uzama gösterirler ancak beslenmesi değişen greftler bu dönemden sonra şok dökülmeye girerler. Sonraki dönemde dökülen saçlar kalıcı olarak yeniden uzar. Ekim bölgesindeki iyilişme böyleyken, greft alınan donör bölgedeki iyileşme çok daha hızlıdır.

Ekilen saçların uzaması ise transfer edilen saçların hangi fazda alındığına görede değişmektedir. Sağlıklı değerlendirme için ideal süre 1.5 yıldır.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki

Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk günler yoğun dikkat gerektirmektedir. Yeni ekilen greftler ilk günlerde oldukça hassastır. Bu dönemde ekim bölgesine herhangi bir darbe gelmemesi ve fazla terleme yaşanmaması gerekmektedir. İlk iki haftalık bu dönemde hassas davranmalı saç köklerine zarar verebilecek cinsel ilişki ve spor yapmak gibi yoğun-yorucu aktivitelerden kaçınmanız önerilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası İlaç Kullanımı

Saç ekiminden sonra ekilen greftlerin beslenmesine takviye olarak çeşitli ilaçlar fayda sağlayabilmektedir. Çoğu bitkisel tabanlı olan bu ilaçlar saçın beslenmek için ihtiyaç duğduğu besin ve vitaminleri birarada bulundurur. Kullanılacak ilaçlar greftlerin güçlenmesini sağlayarak saç kalitesini arttıracağı gibi sürecide hızlandırmış olacaktır. Ekilen saçlardaki fire oranını azaltan destek ilaçları mevcut saçlarında kalitesini arttırarak zayıf tüyleride kalınlaştırdığı gözlenmiştir.

Saç ekimi sonuçlarına olumlu katkısı olan destek ürünlerinin kullanımı ve seçimi konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu aşamada doktorunuz sizden bazı tahlillerde isteyebilir. Rastgele İlaç kullanımı fayda yerine zarar getirebilir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Tıraş

Saç ekiminden sonra en merak edilen konulardan biride ilk saç tıraşının ne zaman yapılacağıdır. Saçlarda ilk üç aylık iyileşme süresince görünüm açısından bölgesel farklılıklar oluşmaktadır. Rahatsız eden bu farklılıklar donör bölgenin tamamen iyileşmesi ekim yapılan bölgedeki saçlarında uzamaya başlamasıyla azalmaktadır. Ancak ilk traş saçların daha da uzadığı 6 aydan itibaren sadece makas kullanılarak yapılmalıdır. 1 yıldan önce saç köklerinde darbeye bağlı travma oluşturabilecek makineyle traş kesinlikle yapılmamalıdır. Traş olmadan önce kuaförünüze bu konuda bilgi vermeniz daha hassas bir traş olmanızı sağlayarak olası greft kayıplarının önüne geçer.

6 aydan önceki dönemlerde de makasla düzeltme yapılabilir ancak bu konularda doktorunuza danışmadan hareket etmemeniz en doğru davranış olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Sigara ve Alkol

Saç ekimi öncesinde kişi pıhtılaşmayı geciktiren kan sulandırıcı ürünleri kullanmamalıdır. Bu operasyon sırasında çok önemlidir. Bu yüzden alkol kullanımı kan sulandırıcı etkisi sebebiyle en az bir hafta öncesinden bırakılması gerekmektedir.

Alkol gibi zararlı diğer bir madde olan sigarada en az bir hafta önceden kesilmelidir. Sigara içmenin hem operasyon sırasında hem de iyileşme sürecinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Sigara içen bireylerde kandaki oksijen miktarı normalden az olur. Ayrıca damarlarda yaşanan daralma kan akışını yavaşlatır. Bu durum iyileşme sürecini kötü etkilediği gibi uzun dönemde çıkacak olan saçları zayıflatır ve uzamalarını geciktirir. Kronik sigara içenlerin özellikle bu durumu göz önüne almaları gerekir. En azından operasyondan bir hafta önce bırakılmalı operasyon sonrasında da iki hafta içilmemesi tavsiye edilir. Tabi tiryakiler için bu zor gelebilir ancak başarı için çok önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Yüzme

Ekilen saç kökleri 2 hafta geçtikten sonra sağlığına kavuştuğu için deniz suyu veya yüzme havuzlarında bulunan klorun herhangi bir kötü etkisinin olması beklenemez. Ancak kafamıza gelebilecek darbeler, kafa derimizin gerilmesi, aşırı terlemeye bağlı tahribat gibi risklerden dolayı ilk birkaç ay yüzmede, diğer ağır sporlar gibi önerilmez.

Saç Ekiminde Doğal Görünüm?

Saç ekimi operasyonları özellikle fue tekniğinden sonra birçok insanı saçlarına kavuşturmuş olsa da her saç ekiminin başarılı olduğunu söylemeyiz. Başarı oranı yüksek olan fue saç ekim tekniğinde farklı nedenlere bağlı olarak istenmeyen durumlar yaşanmaktadır.

Çoğunlukla ekilen saçlarda fazla kayıp olması ve seyrek görüntü ya da özensiz ekimler sonrası karşılaştığımız, istenilenden uzak suni görünümler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıkça yaşanan bir diğer problem ise saç çizgisinde yaşanmaktadır. Saç ekiminde oldukça önemli olan bu aşamada hastanın anatomik yapısı yaşı ve istekleri önemlidir. İlk dikkat edilen bölge olan "saç ekim çizgisi" belirlenirken ekim yaptıracak kişinin farklı istekleri olabilir. Bu durumda uzman doktorunuz yaşınızı ve anatominizi göz önünde bulundurarak tecrübesiyle birlikte ön görülerini hastaya anlatarak yardımcı olmalıdır. Saç ekiminde kötü sonuçlarla karşılaşmamak için operasyonun başında konusunda uzman doktor bulunmasına dikkat edilmelidir.

 

Saç Ekiminden Sonra Spor Yapılır Mı?

Saç ekiminden sonra spor yapmak, ekim bölgesine gelebilecek darbeler, kafa derimizin gerilmesi ve aşırı terlemeye bağlı olarak saç köklerine zarar gelmesi gibi sebeplerden dolayı ilk birkaç ay sakıncalıdır. Fakat sporcular için doktorları tarafından gerekli kontrolleri yaptıktan sonra farklı süreler uygulanabilir. Sporcu olamayanlar için bu süreler uygulanmalıdır. Ekilen saç köklerinden fire vermeden sonuç almak için ilk iki ay ağır spor ve hareketlerden kaçınmanız faydanızadır. Sonuç ta herkesin kafa yapısı farklı olmakla birlikte ilk aylardaki korumacı yaklaşım ekim sonuçlarınıza başarı olarak yansıyacaktır.

Saç Ekimi İle İlgili Makaleler

Seyrek Saçlara Saç Ekimi

Saç ekiminin konusu olan bireyler toplumda yaygın olarak bilindiği gibi sadece keller değildir. Fue tekniğiyle beraber sıklaştırma ...

Devamını Oku...

Dhi Saç Ekimi Fiyatları

DHI (Direct Hair Implantation) saç ekim yöntemini adında anlaşılacağı gibi saç grefterlerinin önceden yer açmadan direkt olarak ...

Devamını Oku...

Şakaklara Saç Ekimi

Neden Saç Ektirmeliyim;

Günümüzde birçok kişinin problemi haline gelen saç dökülmesi sosyal bir sorun olarak görülmektedir. ...

Devamını Oku...

Saç Uzatma Yöntemleri

Doğal Yollarla Saç Uzatma Yöntemleri;

Çeşitli yağlar ve bitkisel karışımlarla yapılan sayısız kürler bulunmaktadır. Ortalıkta ...

Devamını Oku...

Ekilen Saç Dökülür Mü?

Herhalde saç ektirenlerin en çok merak ettiği konulardan biri ekilen saçlar zamanla dökülür mü sorusudur. Saç ektirmek isteyen her ...

Devamını Oku...

Saç Ektiren Ünlüler

Günümüzde bakımlı ve formda görünmek ve bunun için çabalamak sadece kadınlara özgü bir durum değil. Artık günümüz erkekleri de ...

Devamını Oku...

Bıyık Ekimi

İnsan yüzündeki en belirgin ve dikkat edilen bölge dudak bölgesidir. Erkeklerde ise üst dudakta bulunan bıyık bölümü başka bir ...

Devamını Oku...