Maalesef saç dökülmesi konusu tıbbi bir durum olmasına rağmen bu sorunu yaşayanlar ilk olarak bitkisel tarifler veya diğer kozmetik ürünlere yöneliyorlar. Öncelikle bilmemiz gereken günlük 50-100 tel arası dökülmeler normal bir durumdur. Saçlarda seyrelme gözleniyorsa dökülme başlamış demektir. Ülkemizde ve dünyada saç dökülme problemi genellikle erkekleri ilgilendiren bir durumdur. Eğer saç dökülme başlamışsa saçların tıbbi olarak neden döküldüğünü bulmak önemlidir.

Bilindiği üzere saç dökülmelerini durdurduğu ve hatta yeni saçlar çıkarttığı idda edilen binlerce bitkisel formül saç dökülme nedeni bilinmeyen milyonlarca insana rastgele önerilmektedir. Saç dökülme nedenleri başlığımızda bahsettiğimiz gibi saç dökülme nedenleri birden fazladır ve neden döküldüğünü bilmediğimiz saçlarımıza dışardan yaptığımız mudahaleler rastgele ve faydasız olacaktır. Çünkü saç kökleri derinin altında ve "folikül" denilen yapının içinde beslenerek büyürler. Bu nedenle saçlı derinin dışından bu yapıya  bitkisel karışım ya da şampuanlarla mudahale etmemiz çok zordur.

 

Mezoterapi

Bu tip bitkisel karışımlar yerine hemen her saç ekim merkezinde uygulanan saç mezoterapisi daha etkili olacaktır. Özel iğnelerle saçlı derinin altına uygulanan bu yöntem sayesinde canlanan saçlarınız kuvvetlenerek dolgunluk ve parlaklık kazanır. Standart bir förmülü olmayan mezoterapi işlemi hastaya göre değişen aminoasit, antioksidan, dolaşım arttırcı, minarel ve vitaminlerden oluşan ve doping etkisi yapan bir tür takviyedir. Yılda iki üç kez uygulanabilir.

 

PRP (Platelet Rich Plasma)

Saç köklerine doping etkisi yapan bir diğer yöntemde PRP (Platelet Rich Plasma) dir. Devrim niteliğinde olan bu saç tedavi yönteminde kişini kendi kanından alınan örnek işlemden geçerek bileşenlerine ayrıştırılır. Elde edilen platelet yönünden zengişleştirilmiş plazmanının saçlı deri dokusuna enjekte edilerek saç köklerinin onarılması işlemidir. Etkili sonuçları olan bu yöntem saç ekimi sırasında ve sonrasında destek olarakta kullanılmaktadır.