Saç dökülmesini önleyebilmek için saçlarımızın neden döküldüğünü bilmemiz gerekiyor. Saçlarımız çoğunlukla bazı hastalıklar, hormonal ve metobolik düzensizlikler, kalıtsal nedenler ve besinsel etkiler gibi sebeplerden dökülür.

Saçlarımızın neden döküldüğünün cevabını bize en iyi doktorlar verebilir. Doktora gitmeden herhangi bir bitkisel veya kozmetik ürünlere yönelmek hatalı bir davranış olur. Öncelikle kan değerlerinimiz kontrol ettirmemiz gerekir.  B12, çinko, demir, folik asit ve diğer değerleriniz ile birlikte hormon değerleriniz normalin altındaysa bu durumda dökülmeye neden olmuş olabilir. Saçlarınızın dökülme nedeni bulunduktan sonra saç ekim merkezlerinde uygulanan prp ve mezoterapi gibi önleyici tedavilerle dökülme durdurulabilir. Hatta uyku fazındaki saçlarınız tekrar uzayabilir. Bu aşamada ilaç tedaviside doktorunuzun önermesi halinde kullanılabilir.

Uygunsuz Saç Bakımı ve Kozmetik Ürünlerin Kullanımı:

Uzmanlara göre; boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebiliyor. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabiliyor. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması gerekiyor. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabiliyor. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabiliyor.

"FIRÇA YERİNE GENİŞ AĞIZLI VE DÜZ UÇLU TARAKLAR KULLANILMALI”

Şampuandan sonra krem kullanmak saç taranmasını kolaylaştırıyor. Islakken daha kırılgan olduğu için, saçı havlu ile ovalayarak kurutmaya çalışmaktan kaçınmak gerekiyor. Uzmanlar, fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakların tercih edilmesi gerektiğini bildiriyor.