Toplumlarda saçlar ve saça verilen şekiller sosyokültürel anlam ifade etmektedir. Kadın ve erkeklerin görünümünde büyük öneme sahip saçlarımızın kaybı durumunda fiziksel etkilerin yanında psikolojik olarakda olumsuz sonuçları gözlenmektedir. Özellikle erkeklerde yaşanan erken dökülmeler genç yaşta seyrelmiş ya da kellik derecesinde bir dökülmeyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Saçları erken kaybetmenin olumsuz etkilerini yaşayan bireyler elbette birçok yola başvurmaktadırlar. Bazı hastalarda geçici olarak protez çözümleri kullanmayı tercih ederken çoğunlukla kozmetik ürünler ve bitkisel karışımlarla çare üretilmeye çalışılmaktadır. Herhangi bir tahlil ve araştırma yapılmadan saç dökülme nedenleri bilinmeden uygulanan bu yöntemler maalesef kişiye zaman, para ve moral kaybı olarak geri dönmektedir.

Günlük 100 saç teline kadar normal sayılan dökülme bu sınırın aşılması halinde saç dökülmesine işarettir. Dökülmenin yanında saç tellerininde inceldiğini görüyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Daha çok erkeklerde görülen "Erkek Tipi" saç dökülmesi en sık rastlanan saç dökülme şeklidir.

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi;

Erkeklerdeki sıkça rastlanan saç dökülmesi tipidir. Tepe kısımda başlayan dökülme şakak bölümündek saçların incelmesiyle devam eder. İncelen saçlarında dökülmesiyle şakaklar daha da geriler ve tepe kısmında kelleşmiş bir alan oluşur. Bu tip saç dökülmesinde ön kısmın ortasında bir miktar saç kalabilir. İlerleyen zamanda ise ensa ve kulak üstü yan bölgeler dışında tamamen kelleşmektedir.

Erkeklik hormonuyla da ilişkilendirilen erkek tipi dökülme 80 yaşına ulaşan bireylerin tamamına yakınını etkilemektedir. Dermal Papilla hücrelerini harekete geçiren erkeklik hormonun dökülmeyi başlattığı bilinmektedir.

20 li yaşlardan itibaren görülebilen erkek tipi dökülmede yaş ilerledikçe görülme oranında parelel olarak yükselmektedir.

 

Saç Bakımı İle İlgili Nedenler;

Genetik ve hormonal nedenlerin dışında saç bakımına bağlı olarakda saçlarınız dökülebilir. Bunların başında kuşkusuz kozmetik ürünlerin fazla ve bilinçsiz kullanımı da saç dökülmesini arttırmaktadır. Bir diğer unsurda kötü saç bakımıdır. Uzmanların ortak görüşüne göre saç boyama, perma yaptırma, düzleştirme, renk açtırma gibi yöntemlerin üst üste veya sıkça yapılıyor olması saçların kırılıp zayıflamasının yanı sıra saç köklerinede büyük zarar vermektedir. Özellikle at kuyruğu veya toplama gibi saçları çekerek yapılan şekiller saç köklerine uygulanan sürekli çekme kuvveti nedeniyle saç kayıplarına neden olur. Saçları gereğinden fazla yıkamak ve yanlış saç köklerine zarar veren tarak ve şekillendiricileri kullanmakta saç dökülmesine neden olabilmektedir.

 

Kalıtımsal Saç Kaybı;

 

Kalıtsal ve genetik saç kayıplara en sık rastlanan dökülme sebeplerinden biridir. Bu tip dökülmelerde erkek bireylerde kellik ile sonuçlanırken aynı kalıtıma sahip kadınlarda dökülme kellikle sonuçlanmaz. Erkek için 20 li yaşlardan daha öncede başlayabilen bu duruma başka tedavi seçenekleri de sunuluyor olmasına rağmen kesin çözüm saç ekimi olmaktadır. Ancak en uygun tedaviyi doktorunuz belirlemelidir.

 

Alopesi Areata;

 

Halk dilinde saç kıran olarakda bilinen bu hastalıkta saç dökülmesi bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanımayarak savaşması ile başlar. Bu durum saç köklerinin etrafına yer alan lenfosit dediğimiz hücrelerin sitokin ismindeki kimyasalı salgılamasıyla saçlarda dökülme başlar.

Bu tip olağan olmayan ani saç dökülmesinde düzgün halka şeklinde düzgün parlak yüzeyler ortaya çıkar. Her yaşta görülebilen "Alopesi Areata" hastalığı nadiren vucüt kıllarında görülür. Bu hastalağın ilaçları bulunmakla birlikte kelleşen bölgeden kendiliğinden saçların çıktığı gözlemlenmiştir. Ancak çoğu durumda geçmez ve dökülen bölgeler öylece kalır. O yüzden fark edildiğinde büyümeden doktora gidilmelidir.

 

Tiroid hastalıkları;

 

Troid bezinin az veya çok çalışmasına bağlı olarak saç dökülmesi yaşandığı bilinmektedir. Hastalığın tedavisi ile kaybedilen saçlar yeniden uzamaktadır.

 

Eksik İçerikli Beslenme;

Yanlış diyetler ve kötü beslenme alışkanlıkarı sebebiyle protein eksikliği ilk olarak saç dökülmesiyle kendini gösteriyor. Protein eksiği olan insan vücudu saçları dinlenme evresine sokarak proteini muhafaza etmeye çalışıyor. Tabi saç dökülmesindeki tek etken eksik proteinin yanısıra; Biotin, B vitamini grupları, Demir, Omega3, B12, Çinko, Selenyum ve faydalı yağ asitleri gibi vitamin ve minarellerin seviyeleride önemlidir.

Faydalı Yiyecekler;
  • Protein yönünden zengin “ kırmızı et” tüketimi saç için çok faydalıdır.
  • B vitamin grupları, özellikle “Biotin” içeren tahıllı gıdalar, ciğer, yumurta, soya ve mayalı yiyecekler kırılgan saç yapısını desteklerler.
  • Balık tüketmek, içinde Omega3 yağ asitleri, B12, Demir barındırması sebebiyle saçtaki parlaklığı sağlar ve saç derisini canlandırır.
  • Baklagiller, iyi bir protein desteğidir. İçeriğinde demir, çinko ve biotin bulundurur.
  • Fındık yüksek oranda selenyum, çinko ve faydalı yağ asitleri içeriği sebebiyle saç cilt sağlığı için faydalıdır.